Çocuk Eğitiminde Bilgisayar Kullanmanın Yararları


Bilgisayar kullanımı birçoğumuzun günlük hayatının önemli bir parçasını oluşturuyor ve bilgisayar sayesinde, yaptığımız birçok işlemi de çok daha kısa sürelerde ve zahmetsizce yapabilme imkanına sahip oluyoruz. Bizlerin yaşamını kolaylaştıran bilgisayar aynı zamanda çocukların eğitiminde de önemli roller oynuyor. Çocuk eğitiminde bilgisayar kullanmanın da bazı faydaları bulunuyor. Peki bu faydalar nelerdir?

Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Kullanımı                          

Okul öncesi dönemde bilgisayar ile etkileşimde bulunan çocukların diğer yaşıtlarına göre bilgisayar ya da diğer akıllı cihazları kullanma becerilerini daha kolay geliştirebildiğini biliyoruz. Bunun yanı sıra okul öncesi dönem çocuğun gelişiminin en önemli aşamalarından biri olduğu için bu dönemde daha kısıtlı bir bilgisayar kullanımı olmalıdır.

Okul öncesi dönemde uzun süreler bilgisayar başında zaman geçirmek bu dönemde çocuğunuzun temel olarak geliştirmesi gereken sosyal ve fiziksel gelişimlerine gereken katkıyı sağlayamayacağı için, bilgisayar kullanımı çocuğunuzu geliştirmede esas araç olmak yerine destekleyici rol üstlenmelidir. Bu destekleyici rol çerçevesinde bilgisayar verimli bir şekilde kullanıldığında okul öncesi çocukların zihinsel becerilerini artırabilir ve hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olur. Örneğin çocuğunuz bilgisayarlarda bulunan resim yapma uygulamalarının sunduğu sonsuz renk paletinden dilediği renkleri seçebilir ve özgürce resimler yapma fırsatına sahip olup yaratıcılığını geliştirme imkanına erişecektir. Aynı zamanda bu uygulamayı kullanırken el becerilerini de geliştirme fırsatına sahip olacaktır.

Bir diğer yandan öğrenme güçlüğü çeken çocukların bilgisayar ile desteklenmesi sonucunda olumlu neticeler alındığı da biliniyor.

Sınıf İçinde Bilgisayar Kullanmanın Yararları

Sınıf içerisinde akıllı cihaz kullanımı bir masaüstü bilgisayarı ile gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda bilgisayar destekli akıllı tahta, projeksiyon vb. gibi araçlarla da gerçekleştirilebilir. Bu araçların sınıf içerisinde kullanımının hem öğrenci açısından hem de öğretmen tarafından çeşitli avantajları bulunuyor.

Akıllı tahta ve 3D sınıflar çocuk eğitimine ne gibi katkılar sağlayabilir?

Akıllı tahta sayesinde öğretmenler soruları tahtaya yazmak yerine doğrudan akıllı tahta ekranına yansıtabilir ve bu ekran üzerinden doğrudan çözebilir. Bunun temel avantajı öğretmeni tahtaya yazı yazmaktan ve daha sonra silmekten kurtarmasıdır. Öğrenciler açısından ise soruların daha hızlı çözülmesi ve konuların daha süratli işlenmesi daha kısa sürede daha fazla bilgi öğrenebilecekleri anlamına geliyor.

Bir diğer yaklaşım olan 3D sınıflar ile gösterilmek istenen şekil veya objelerin 3D olarak gösterilmesini sağlanabilir ve bu şekilde anlaşılması zor olan soyut kavram ve görseller daha anlaşılabilir hale getirilir. Örnek vermek gerekirse geleneksel metotlarla yapılan hayat bilgisi dersinde hücrenin yapısı anlatılırken tahtaya hücre çizilirdi. Fakat 3D teknolojisi ile katmanlı bir yapıya sahip olan hücre çok daha anlaşılabilir ve görsel olarak hafızada kalacak şekilde öğrenilebilir hale gelmiş oluyor.

3D teknolojisinin getirdiği bir diğer uygulama olan 3D baskı ya da diğer adıyla 3D Printing öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökmeyi sağladığından benzersiz bir teknoloji olma özelliği taşıyor. Kağıt uçak yapımının ele alındığı bir resim – iş dersinde 3D baskı yöntemiyle öğrenciler kendi dizaynlarını bilgisayar üzerinde yapıp 3D modelini oluşturabilir. Bu öğrencilerin kağıt uçak yapımı sırasında ufak ayrıntıları da göz önünde bulundurarak daha gerçeğe yakın ve uzun süreli uçabilen uçaklar yapmalarına yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra bilgisayar destekli sınavların yapılmasıyla öğretmenler eğer test yapıyorlar ise sınavları okuma zahmetinden kurtulabilir ve böylece zamanlarını öğrencilerin gelişimi üzerine daha fazla harcayabilirler. Aynı zamanda bilgisayar üzerinde gerçekleşen sınavlar ile bilgisayarın bu sınavları otomatik olarak analiz etmesi sağlanır. Bu analiz sonucunda hangi konuların öğrenciler tarafından tam olarak anlaşılmadığı daha kolay ortaya çıkar. Bu bilgi eğitimcilerin bu konular üzerinden tekrar geçmesine ve öğrencilerin eksiklerinin tamamlanmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak bilgisayar kullanımının hem eğitim alanlar hem de eğitim veren öğretmenler için getirdiği sayısız imkan bulunuyor. Bize düşen çocuklarımızın doğru bir şekilde bilgisayar kullanmasını sağlayarak onların gelişimlerinin önünü açarak yukarıda bahsettiğimiz bilgisayarın tüm bu faydalarından yararlanmalarını sağlayabiliriz.

 

 

Duyurular

Görsel Eğitim Dersleri

Görsel Eğitim Dersleri Siteye Eklenmiştir. "Görsel Eğitim Dersleri" Bölümünden Ulaşabilirsiniz


Copyright